A legszebb hazai kastélyszállodák impozáns kötetben!

kastelyszallo | May 4, 2018 | 0 | Hírek

A régi főúri világ pompáját sugárzó kastélyok egy varázslatos világot jelenítenek meg modern korunkban.

A magyarországi kastélyszállodák kovácsoltvas kapuin belépő, az impozáns megjelenést és felsőbbrendű stílust sugárzó épületek felé vezető úton, a rendszerint hatalmas kert mellett elsétáló látogató valóban maga mögött hagyja a modern idők rohanását. A világhálót böngészve se szeri, se száma az olyan internetes oldalaknak, amelyek egy többnyire szubjektív alapon készített felsoroláson keresztül gyűjtik össze az első 10-15 legszebbnek vélt magyarországi kastélyt.  

Egy régóta várt sorozat: Magyar Kastélylexikon

Virág Zsolt Magyar Kastélylexikon-sorozatának első kötete 2001-ben látta meg a napvilágot. A szerző a rákövetkező években sorba jelentette meg azokat a további köteteket, amelyek megyénkénti bontásban dolgozzák fel Magyarország valamennyi kastélyát és kúriáját. A lexikon-sorozat ily módon nagy szolgálatot tett azok számára, akik a különböző internetes oldalak gyakran ellenőrizhetetlen és felületes információi helyett immár minden részletre kiterjedően szeretnének képet kapni a hazai kastélyokról történeti, művészettörténeti, építészet- történeti és családtörténeti vonatkozásokban.

Ami a sorozatot igazán különlegessé teszi!

A Kastélylexikon első és talán legfontosabb előnye, hogy a szerzőnek köszönhetően nem kizárólag a műemlékileg védett, hanem a nem védett épületek is feldolgozásra kerültek. A szerző pontosan tisztában volt továbbá azzal a ténnyel, hogy az emberek többsége szereti a régi fényképeket.  Ily módon a haza kastélyokat bemutató kötetek másik nagy érdeme, hogy az épületeket több száz mostani állapotot ábrázoló – légi- és földi felvétel során készített – színes fotó és nem utolsós sorban rengeteg, a régebbi állapotokat bemutató archív felvétel illusztrálja. A kötetek kastélyokról készült régi fényképfelvételei mindenekelőtt azért bírnak kiemelt jelentőséggel, mert akkoriban még kevés fénykép volt, és nem adódott lehetőség arra, hogy akár naponta több száz fényképet készítsünk, vagy készíttessünk. Feltárásuk és összegyűjtésük nem kis kutatómunkát jelentett. A megyék egyes kastélyai és kúriái vonatkozásában a közölt képek mind az álló, mind a már lebontott épületeket megjelenítik. Utóbbiak külön fejezetben találhatóak.

Egységes felépítés minden kötetben!

A Magyar Kastélylexikon köteteiben található fejezetek és alfejezetek minden épület esetén egységes felépítést követnek. Nem kizárólag az építtető család történetét, a kastély építésének históriáját, a kúriák birtoklástörténetét, a kastélyok esetleges átalakításának, kibővítésének adatait valamint művészettörténeti leírását tartalmazza, de kitér az olyan információkra is, mint amelyet az épületek 1945 utáni sorsa, jelenlegi hasznosítása vagy éppen az adott település turisztikai látnivalói jelentenek. Utóbbi azért bír kiemelt jelentőséggel, mert az olvasók egy jelentős része kíváncsi arra is, hogy egy a Simontornyai Fried kastélyszállódához, a kenderesi Horthy-kastélyhoz vagy éppen a zalacsányi Batthyány Kastélyhotelhez hasonló egykori főúri otthonok, illetve azok környéke napjainkban milyen turisztikai lehetőségekkel kecsegtetnek.

 Mellékletek, térképek és egyéb mutatók segítenek az eligazodásban

A Magyar Kastélylexikon könyveinek végén a térképeken kívül rengeteg melléklet és mutató található, melyek közül a műfajban egyedülállónak tekinthető az egykori tulajdonos családok szerinti csoportosítás. A névmutató, a helytörténeti irodalom jegyzéke, a válogatott irodalom jegyzéke ugyancsak megtalálható a kötetekben, melyeken belül a legfontosabb forrásokat táblázatos rendszer tartalmazza.

Related Posts

Dinamikusan nő a belföldi turizmus

kastelyszallo | June 5, 2018 | 0

A turizmus köztudottan nagymértékben hozzájárul hazánk gazdaságának élénkítéséhez és ezen keresztül a munkahelyteremtéshez. A közgazdászok szerint a turizmus nemzetgazdasági jelentőségét mindenekelőtt az jelenti, hogy nemcsak külföldi tőke nélkül tartható fenn,…